Blackmon Road Middle School

Grades 6th - 8th   District 6   582 Students

7251 Blackmon Road, Columbus, GA 31909
Phone 706-565-2998, Fax 706-565-3006

School Website: http://sites.muscogee.k12.ga.us/blackmon/
Bus Details Cafeteria Menu Live Homework Help


Blackmon Road Middle School continues to be a top performing middle school with scores above state average in all areas. Academic achievement and student involvement are the focus of our school culture. The school culture promotes academic success through the implementation of a lanyard system. Students can earn lanyards that give them privileges based on academic progress and Lexile each grading period. These incentives include earning outdoor seating at lunch, opportunity to wear athletic wear to school, and cell-phone/game use at lunch only. BRMS celebrates the success of our Eagles and works hard to make sure they are ready for the next level.

BRMS offers an advanced curriculum including high school courses in math, physical science, and Spanish at the 8th grade level. A strong fine arts program is established that provides students the opportunities to grow in the arts including drama, advanced drama, mixed chorus, boys' chorus, girls' chorus, orchestra, band, and guitar. Students have no problem getting involved through the numerous clubs/activities on our campus including FBLA, Art Club, Drama Club, Debate Team, Poetry Slam, Math Team, Science Olympiad, Yearbook Staff, Tome Society, Academic Bowl, Spelling Bee, Young GA Authors, Peer Helpers, and athletic programs including football, soccer, volleyball, golf, track, swim, and tennis.


School Accolades


2021 2022 BRMS ACCOMPLISHMENTS


Academic Clubs/Organizations

_____________________________________________________________________________________________________________

National History Day/ Social Studies Department

Lucille Choudhury 2nd place at state for her website, won the Spirit of Lafayette Award, and won for outstanding entry dealing with military history. She will be competing nationally.

____________________________________________________________________________________________________________


Science Fair- Sponsor/ Ms. Kim Udy

Sophia Persons and Nithila Kayal Sankar advanced to state competition.

Lucile Choudhury and Roohe Khan also competed in Regional Science and Engineering Fair.

_____________________________________________________________________________________________________________

Science Olympiad- Sponsor/ Mr. Bullard

BRMS competed in the State Science Olympiad held virtually by Emory University in Atlanta in March.

Our school showed excellence and finished as the #8 team in the state of Georgia this year!!!

BRMS placed in the top ten in the following events!!!

  • In the Write It, Do It event, Sarah Khan and Haleigh Theel got 10th place in the state!!
  • In the Storm the Castle event, Ashrit Gangineni and Sreyas Sabbani also got 10th !!!
  • In Anatomy and Physiology, Roohe Khan and Gabriel Liscano scored 8th !!!
  • In Green Generation, Nichole Alaba and Kayal Sankar placed 8th!!!
  • In Experimental Design, Roshini Chennur, Maria Gayle, and Danish Mukhi earned 7th place!!!
  • In Food Science, Aaron Chandrathil and Gabriel Liscano earned 7th place!!!
  • In Mission Possible, Roohe Khan and Jenny Nguyen scored 7th place!!!
  • In Crave the Wave,Aaron Chandrathil and Sreyas Sabbani scored 7th place!!!
  • In the Bridges event, Lucile Choudhury and Sreyas Sabbani scored the 6th highest score!!!
  • In Road Scholar, Nichole Alaba and Roshini Chennur scored 6th place!!!
  • In Sounds of Music, Roshini Chennur and Maria Gayle got top 5 in the state with 5th place!!!
  • In Bio Process Lab, Roohe Khan and Gabriel Liscano earned a top 3 in the state with 3rd place!!!
  • In Dynamic Planet, Chloe Bullard and Lucile Choudhury were 3rd in the state!!!
  • In Code Busters, Chloe Bullard, Roohe Khan, and Danish Mukhi were 3rd in the state!!!
  • In Meteorology, Chloe Bullard and Lucile Choudhury are Runner-Up State Champions with a 2nd in the state!!!

Science Olympiad Regional Competitions: Team A

1st Place

Anatomy and Physiology- Roohe Khan and Gabriel Liscano

Meteorology- Chloe Bullard and Lucile Choudhury

2nd Place

Bio Process Lab- Roohe Khan and Gabriel Liscano

Dynamic Planet- Chloe Bullard and Lucile Choudhury

Rocks and Minerals- Sarah Khan and Haleigh Theel

Sounds of Music- Roshini Chennur and Maria Gayle

3rd Place

Experimental Design- Nichole Alaba, Roshini Chennur, and Danish Mukhi

4th Place

Bridge- Lucile Choudhury and Sreyas Sabbani

Disease Detectives- Roohe Khan and Gabriel Liscano

Food Science- Gabriel Liscano and Gabriel Tsobgny

Green Generation- Chloe Bullard and Nichole Alaba

Solar System- Nichole Alaba and Maria Gayle

5th Place

Ornithology- Roshini Chennur and Maria Gayle

Road Scholar- Nichole Alaba

Write It, Do It- Sarah Khan and Haleigh Theel

Team B

First place:
Disease Detectives - Kayal Sankar and Aryan Punjani

Second Place:
Bridge - Fahad Khan and Tristen Theel

Third Place:
Green Generation - Kayal Sankar and Aryan Punjani

Fourth Place:
Crime Busters - Kayal Sankar and Aryan Punjani
Rocks and Minerals - Sakshini Chennur and Rutvik Garige

Fifth Place:

Crave the Wave - Sakshini Chennur

_____________________________________________________________________________________________________________

Beta Club- Sponsor / Ms. Stephanie Walker

Beta Club students completed over 60 hours of community service activities throughout Columbus and the surrounding area. Members also collected hundreds of donated items in its "Cover Columbus" campaign, which provided warm clothes and blankets to Open Door Community House.

____________________________________________________________________________________________________________

National Junior Honor Society- Sponsor/ Ms. Kim Udy

NJHS students completed numerous donation drives supporting:

  • Salvation Army canned food drive
  • Toys for Tots
  • Santa Shuffle for Relay for Life
  • Puppy Love for local animal shelter

_____________________________________________________________________________________________________________

Future Business Leaders of America- FBLA- Sponsor/ Ms. Tameaka Vanderhorst

FBLA had a total of 43 members had 24 winners in in the Regional Leadership Competition.

15 members competed at the state level of competition.


Event

Name

Place

Business Concepts

Nathaniel Suryono

1

Business Etiquette

Jack Carter

1

Digital Citizenship

Utkarsh Anand

5

Digital Citizenship

Jack Carter

6

Digital Citizenship

Roshini Chennur

2

Digital Citizenship

Jack Freiberg

8

Digital Citizenship

Aryan Punjani

4

Digital Citizenship

Sabina Stancu

1

Exploring Computer Science

Priyanshu Biswal

1

Exploring Computer Science

Gabriel Tsobgny

3

Exploring Technology

Roshini Chennur

2

Exploring Technology

Danish Mukhi

1

Exploring Technology

Gabriel Tsobgny

3

FBLA Concepts

Jack Freiberg

1

Financial Literacy

Utkarsh Anand

2

Financial Literacy

Jivesh Nayyar

3

Financial Literacy

Sabina Stancu

1

Interpersonal Communication

Lucile Choudhury

1

Intro to Business Communication

Aryan Punjani

3

Intro to Business Communication

Nathaniel Suryono

1

Leadership

Lucile Choudhury

1

Microsoft Office Concepts

Danish Mukhi

1

Social Media Concepts

Joshua Baker

1

Social Media Concepts

Sakshini Chennur

3

_________________________________________________________________________________________________________

HOSA Club/ Sponsor - Tonya Davis

41 members

8th Grade Hosa students attended Fall Rally Leadership Conference in Perry, Ga

Hosa collected 200lbs of food for Hurricane Ida Victims

Hosa donated over 100 goodie bags for Piedmont Children’s Hospital.

_____________________________________________________________________________________________________________

BRMS Student Council/ Sponsor- Haley Hudson

59 members Student Council hosted:

“Soctober” where socks were donated and purchased for local shelters.

“Cover Columbus” where blankets, gloves, and other items where donated to help the local shelter Hope Harbor collect items for the cold, winter days.

“Thankful for the Little Things Week” – on Tuesday during this week we hosted a “Toes Day” and any student who donated a canned good or nonperishable (for the NJHS canned food drive for the Salvation Army) could wear slides to school.

“Friendsgiving Friday”- on Friday during this week students could twin with a friend in PJs for $5. All money went to help Peer Helpers campaign to raise money for kids less fortunate during the Christmas season.

Future Plan….Spring Spirit Week: at least one day will be a paid event and all money/proceeds will toward the BRMS Relay for Life team

_____________________________________________________________________________________________________________

Orchestra - Director/ Ben Campbell

Sun Choi and Nathaniel Suryono received a superior rating from the Schwob School of Music’s Professor of Double Bass, Dr. Patricia Weitzel at the GMEA District III Solo and Ensemble Event

_____________________________________________________________________________________________________________

BRMS Band- Director/ Janet Barber

BRMS Band participated in three events in the GMEA Solo and Ensemble Festival back in November. All three events earned Superior ratings. Participants were: Asher Newman, Linzy Pham, Tyler Razzaq, Levi West

Two students auditioned for GMEA All-District Honor Band, and both students earned a seat in the band. Levi West (first chair) and Asher Newman

The Beginning Band will be participating in the Beginning Band Festival in April.

4th period Beginning Guitar Class represented BRMS at the Columbus Museum for the Arts in Bloom event in February.

BRMS Band received a superior rating at LGPE.

________________________________________________________________________________________________________

BRMS Art Department/ Frenasse Daughety- Instructor

BRMS ART SHOWS AND EVENTS 2021-2022

GEORGIA NATIONAL FAIR – 2 Art Entries

Minh Nguyen and Kshila Ogden

48 Students had art on display in the BRMS FALL SHOWCASE
46 Students had art on display in the BRMS SHOWCASE

HUGHSTON ART GALA – 12 ENTRIES 21.22
Sreyas Sabbani, Priyanshu Biswal, Katrina K Clanton, Camilla Dominguez Gonzalez, Remmnant M (Remmi) Stewart, Geetika Sharma, Aiden W Caldwell, Chloe A Bullard, Roshini S Chennur, Kashila Ogden, Amaya Person Minh Nguyen, AWARD OF OUTSTANDING ACHIEVEMENT

“ART IN BLOOM” COLUMBUS MUSEUM OF ART
Chloe Bullard 8th, Minh Nguyen 8th, Miley Lee 8th, Kashila Ogden 8th, Amaya Person 8th, Geetika Sharma 8th, Roshini Chennur 8th, Julia Stringfellow 8th, Aiden Caldwell 7th,, Camilla Dominquez-Gonzalez 7th, Remmnant Stewart 7th, Sreyas Sabbani 7th, Priyanshu Biswal 7th, Averyana Mitchell Sanders7th, Sara Khan 6th

MCSD CENTRAL OFFICE DISPLAY
Sara Khan 6th, Averyana Mitchell Sanders 7th

CAPITOL ART EXHIBIT 2022 ATLANTA GEORGIA
Miley Le 8th, Aiden Caldwell 7th


_____________________________________________________________________________________________________________

BRMS Eagle Athletics


BRMS Football- Head Coach Chad Bray

  • Sport Visions, a local broadcasting program, selected Carson Walker for MVP for Blackmon Road football.

_____________________________________________________________________________________________________________

BRMS Basketball- Head Coach Mike

  • Carson Walker, Chris Biggs, Kennedy Muff, Morgan Woolfolk and Brooke Shipp have been selected to participate in the GA/AL Middle School All Star Games

_____________________________________________________________________________________________________________

BRMS Volleyball- Head Coach Ayreon Oliver

  • Advanced to first round of playoffs.
  • BRMS MVP Hollee Bui (8th grade)
  • BRMS Most Spirited Player Sophia Dinh (6th grade)
  • BRMS Most Improved Player Tori White (6th grade)

Partners In Education

  • Columbus Technical College
  • Morningside Baptist Church
  • Third Brigade - Ft. Benning 2-16th Cavalry
  • Wild Wings Café

Penny A Bowen
MS PRINCIPAL

Penny A Bowen
Bowen.Penny.A@muscogee.k12.ga.us
Michael K Wells
MS ASSISTANT PRINCIPAL
Michael K Wells

Wells.Michael.K@muscogee.k12.ga.us

Lindy Michelle Dunn
MS SECONDARY DEAN
Lindy Michelle Dunn

Dunn.Lindy.M@muscogee.k12.ga.us


Board Representatives
Mark Cantrell [District 6]
Kia Chambers [At Large]

Zone Chief